duminică, 18 august 2013

LA MODUL ÎN CARE AU EVOLUAT LA CHIAJNA, GAZIŞTII PUTEAU FI ÎNVINŞI ŞI DE PUŢA-NU?

Cu doar două puncte obţinute în cinci etape, viitorul gaziştilor, cu Cristan Dulca pe banca tehnică, nu sună deloc bine! Medieşenii şi-au adăugat al doilea punct în clasament, duminică seara, după o partidă - cea de la Chiajna cu Viitorul Constanţa - de nivelul celui de-al treilea eşalon şi încheiată nedecis, 0-0. Ambele echipe au evoluat fără niciun orizont, anost, chiar plictisitor pe alocuri, în decursul celor 90 de minute de joc, fazele de poartă şi ocaziile de gol putând fi numărate pe degetele unei singure mâini. Gaziştii au avut, din întâmplare, o ocazie de gol încă din min. 2 atunci când, după o fază fixă, mingea l-a lovit în genunchi pe Muth şi a ricoşat pe lângă poarta adversă. Abia după alte 40 de minute, medieşenii aveau să mai bifeze o nouă ocazie, însă şutul lui Tahar a fost respins în corner de Buzbuchi. La reluare, gaziştii şi-au trecut în cont ultima ocazie de gol ratată pe rând de Vitinho şi Robertson. De partea cealaltă fundaşul central constănţean Puţanu a fost pe punctul de a înscrie golul victoriei pentru echipa sa după o reluare cu capul, peste poartă, în urma unei lovituri de colţ. O nouă prostie "marca" Dulca a făcut ca medieşenii să evolueze în ultimele zece minute în inferioritate numerică, Bawab accidentându-se după ce tehnicianul gazist epuizase toate cele trei modificări încă de prin minutul 65! Peste şase zile la Mediaş va poposi campioana ţării, Steaua Bucureşti, ceea ce înseamnă alte trei puncte la pasiv în dreptul medieşenilor care vor ajunge la -7 în "clasamentul adevărului". Aşadar întrebarea legitimă care se pune este: când îţi dai demisia de la Gaz Metan Mediaş, Cristian Dulca?