marți, 8 noiembrie 2011

GAZIŞTII RĂMÎN FĂRĂ VICTORIE ÎN FAŢA VASLUIENILOR, PENTRU CĂ AU MARCAT ÎN AMBELE PORŢI

Etapă cu ghinion – şi nu prea – pentru elevii lui Cristian Pustai care luni seara au tras cortina peste cea de-a XIII-a etapă a Ligii I. Din păcate “alb-negri” rămân fără victorie pe scena eşalonului de elită al fotbalului românesc în faţa “plăieşilor” din Vaslui, la finalul partidei consemnându-se o remiză (scor 1-1) care, într-un fel, a dezavantajat oaspeţii. Profesorul de matematică a început partida cu “cea mai valoroasă echipă din Liga I”, potrivit afirmaţiilor lui Cristian Pustai, cu o formulă ce a surprins pe toată lumea. Astfel, la startul întâlnirii nu s-au regăsit pe teren titulari aproape incontestabili (C. Petre, Bawab, Bud, Breveeld), primii trei jucători intrând abia pe parcursul celui de-al doilea “act”. Startegia antrenorului principal al gaziştilor de a-i obosi pe moldoveni în prima repriză, până când va intra pe teren şi “artileria grea”, a fost pe punctul de a da roade. S-a opus însă chiar propriul “elev” Zarko Markovic, care în ultimul minut a marcat un autogol imparabil, cu ristul interior, sub bara transversală. Din capul locului trebuie însă spus că gaziştii n-au jucat nimic în partida de luni seara, în faţa a doar vreo mie de spectatori, primul care a remarcat acest lucru (la conferinţa de presă) fiind sibianul Viorel Hizo, antrenorul oaspeţilor. “Dulăul” a acuzat pe toată lumea (arbitrajul, banca tehnică şi de rezerve) pentru faptul că echipa sa a obţinut doar un singur punct într-o partidă în care vasluienii au ratat cu nemiluita. Adevărul e că maniera “originală” de arbitraj a craioveanului Sebastian Colţescu, care a acordat 12 cartonaşe galbene şi unul roşu, a nemulţumit ambele tabere, chiar dacă meciul a fost unul destul de încrâncenat. Iată mai jos golul egalizator precum şi declaraţiile celor doi “tehnicieni” sustinute la conferinţa de presă.