duminică, 15 mai 2011

TATĂ ŞI FIICĂ, PLUS ALERGĂTOR ÎNTR-UN PICIOR, PETE DE CULOARE LA MARATONUL DE LA MEDIAŞ

Chiar dacă a fost dotat cu premii în valoare totală de 20.000 lei, cea de-a noua ediţie a “Maratonului Internaţional Transilvania” a adunat, duminică, la start, cei mai puţini participanţi, respectiv numai 42. Desfăşurat pe distanţa Sighişoara-Mediaş (42,195 km), concursul a fost marcat de o singură surpriză, câştigător la proba masculină fiind gălăţeanul Arthur Miklos cu un timp record: 2h30’54’’. Următoarele două locuri au fost ocupate de obişnuiţi ai competiţiei, hunedoreanul Beniamin Răsădea şi sibianul Francisc Sarosi. La proba feminină, căştigătoare (pentru al doilea an consecutiv) a fost medieşeanca Bianca Coldea cu timpul de 3h26’46’’. Concursul (la care doar primele patru locuri au fost premiate) a fost marcat şi de câteva pete de culoare. Alături de câştigătoarea probei feminine de rezistenţă a participat şi tatăl acesteia, Ioan Coldea (55 ani), clasat între primii zece. De asemenea, la proba de rezistenţă 10.000 m (pe distanţa Brateiu-Mediaş) unul dintre nelipsiţii maratonului, Cornel Mişca (52 ani) a alergat mai mult într-un picior el având aplicată o proteză la genunchiu piciorului drept. Component al clubului Sticla Arieşul Turda, Mişca ne-a declarat că a fost singurul român participant (în 17 aprilie 2011) la Maratonul de la Zurich (Elveţia). “Mi-am plătit singur costurile deplasării şi participării la concursul din Elveţia, pe care mai mult într-un picior, am reuşit să-l duc până la capăt, fiind răsplătit cu o medalie. Îmi place enorm de mult sportul, dar în primul rând alergările”, ne-a mărturisit Mişca. Urmăriţi mai jos declaraţiile celui care a concurat mai mult într-un picior la minimaraton iar pe MEDIENSIS-TV şi pe cele ale câştigătoarei la proba feminină de 42,195 km.