sâmbătă, 18 decembrie 2010

GAZ METAN MEDIAS, CAMPIOANA DE TOAMNA LA BASCHET MASCULIN

Echipa de pe Târnava Mare este liderul de toamnă al Campionatului Naţional de Baschet Masculin, după ce sâmbătă seara, în faţa propriilor suporteri, aceasta a reuşit să tranşeze în favoarea sa, derby-ul cu CSU Asesoft Ploieşti. Meciul, contând pentru ultima etapă a turului din sezonul regulat, a durat mai mult de două ore şi jumătate, fiind nevoie de disputarea a două reprize de prelungiri pentru stabilirea învingătoarei. Victorioasă a fost echipa pregătită de Bruno Soce (foto, în dreapta jos) şi Ovidiu Teleabă, care a câştigat cu scorul de 120-118, o partidă extrem de palpitanta, ce a avut zece jucători descalificaţi (câte cinci de fiecare parte) pentru acumularea a cinci greşeli personale. MVP-ul partidei a fost americanul gaziştilor, Jarett Howell, care a înscris 31 de puncte.