miercuri, 27 februarie 2013

VICTORIE URIAŞĂ, CALIFICARE RATATĂ PENTRU BASCHETBALIŞTII MEDIEŞENI ÎN EUROCHALLENGE

Gaz Metan Mediaş a încheiat marţi seară aventura europeană la baschet masculin, cu o nouă victorie de prestigiu în Top 16 EuroChallenge, în faţa letonilor de la BK Ventspils, scor 67-58 (26-20). Din păcate cea de-a doua condiţie pentru calificarea elevilor lui Marcel Ţenter între primele opt echipe ale Europei (victoria turcilor de la Pinar în Finlanda) nu a fost îndeplinită, astfel că gaziştii au rămas doar cu satisfacţia (platonică) a unei noi victorii de prestigiu, obţinută în faţa propriilor suporteri, acolo unde nu au cunoscut înfrângerea în întreaga campanie europeană din acest sezon. De fapt cheia respectivei (ne)calificări a reprezentat-o "dubla" cu finlandezii de la Joensuun Kataja. În partida de la Mediaş, gaziştii au avut la un moment dat un avans de 11 puncte, însă în final au trebuit să se mulţumească doar cu victoria la un singur coş diferenţă. În returul din Finlanda, medieşenii au condus, până în al patrulea parţial la o diferenţă de 14 puncte, însă în mod cu totul inexplicabil au căzut tocmai în sfertul decisiv, fiind învinşi la două coşuri diferenţă. Practic singurul coş în plus marcat de finlandezi a decis soarta calificării în faza superioară a EuroChallenge, pentru că atât Gaz Metan cât şi Joensuun au înregistrat acelaşi număr de puncte, 9 (obţinute din câte trei victorii). Partida cu letonii a reprezentat o mostră de baschet modern, de ambiţie şi dăruire din partea echipei pregătite de Ţenter, iar acumularea unei experienţe europene îi va ajuta foarte mult pe medieşeni în tentativa de realizare a visului lor din acest sezon, cucerirea laurilor de campioni ai României! De altfel la finalul partidei cu BK Ventspils, antrenorul principal al gaziştilor declara că ,, a fost o victorie extrem de muncită, numărul redus de puncte demonstrând tensiunea în care s-a jucat acest meci. Ambele echipe au fost afectate de presiunea calificării. Sunt bucuros că ne-am apărat excepţional, am făcut şi greşeli dar în mare parte am avut o apărare exactă şi am oprit jucătorii lor. Ne bucurăm de victorie pentru că totuşi am câştigat trei meciuri în această fază. Felicit întreaga echipă dar şi publicul, sunt mândru de toţi”, a încheiat Ţenter. Despre meciul cu letonii se poate spune că a fost unul fără istoric, gaziştii (cu o singură excepţie în primele trei minute de joc) conducând mereu pe tabela de marcaj. Ca o curiozitate, primele şapte puncte ale gazdelor au fost marcate de acelaşi jucător Krstanovic, primul sfert fiind adjudecat de medieşeni la un coş diferenţă, 12-10. A doua secvenţă a adus şi ea o mărire a ecartului echipei gazdă, aceasta fiind câştigată cu scorul de 14-10. Chiar dacă au revenit în joc după pauză, oaspeţii nu i-au putut împiedeca pe medieşeni să câştige şi al treilea sfert, cu scorul de 18-15. Doar sfertul decisiv nu a avut niciun câştigător, acesta încheindu-se la egalitate, 23-23. Cei mai buni trei marcatori ai partidei au fost Shiloh (15 p.) , Krstanovic (13 p.) şi Dundjerski (10 p.) pentru Gaz Metan Mediaş, respectiv Meiers (14 p.) , Sims (12 p.) şi Valters (10 p.) pentru BK Ventspils.